Naozaj si berieme svoju krajinu späť ?

Autor: Patrik Struk | 12.11.2012 o 13:47 | (upravené 13.11.2012 o 10:27) Karma článku: 6,88 | Prečítané:  936x

Zrejme každý si mohol v poslednej dobe všimnúť, ako sa na sociálnych sieťach rýchlosťou svetla šíri správa o celoštátnom nezávislom proteste “Berieme si spáť svoju krajinu”. Vskutku nádherná myšlienka plná iniciatívy k zmene života k lepšiemu.

 Patrik Struk

 

Po bližšom preskúmaní danej udalosti, nikde niesú uvedené bližšie podrobnosti, vytýčené body, ktorých sa má držať pri dosiahnutí stanoveného ciela. Zdá sa, že cieľom je samotný protest, vyjadrenie nespokojnosti, averzie voči súčasnej politickej a ekonomickej situácii. Jediné čo je vyjadrené, sú hotové stanovené body, ktoré sa požadujú aby boli splnené. A to sú následovné :

  • okamžité rozpustenie parlamentu
  • zastavenie reforiem proti ľudom
  • audit verejných dlhov
  • zoštátnenie strategických odvetví
  • zabezpečenie potravinovej a ekonomickej sebestačnosti
  • potrestanie vinníkov

 

Je veľmi zaujímavé si predstaviť ako to bude v skutočnosti prebiehať. Verím, že iniciátori protestu majú predstavu, ako to chcú dostiahnuť, avšak od reálneho uskutočnenia to vyzerá byť dosť ďaleko. Môžeme predpokladať, že inšpirácia k samotnému popudu a iniciatívy na zorganizovanie celoštátnych protestov sa nachádza za hranicami Slovenskej republiky, ako reakcia na protesty v iných krajinách EU. Túto iniciatívu si treba vážiť,odvahu s odhodlaním niečo zmeniť. Poďme sa ale teraz bližšie pozrieť na túto udalosť z iného uhlu pohľadu, čo iné za tým može stáť, aké výsledky možeme od tohto protestu očakávať. Skúsme ísť na to spôsobom “vstup-proces-výstup”.

  1. Vstupy - ako vstupné údaje do tohoto protestu vstupuje : nespokojnosť s politickou a ekonomickou situáciu, neistota z budúcnosti krajiny, obavy spojené s prežitím, atd.

  2. Proces – z hore uvedených vstupov možeme predpokladať priebeh, a v akom duchu sa bude odohrávať proces (čo nakoniec určí jeho výstup) : vyjadrenie obvinení voči zodpovedným osobám, hnev z nespravodlivosti systému, úzkosť z uvedomenia si situácie, možné uchýlenie sa k radikálnym spôsobom chovania a vyjadrenia nespokojnosti, atd.

  3. Výstup - tu sa už apeluje na intelekt každého zúčastneného, aby sa sám sanžil pochopiť a vyvodiť si výsledky, dôsledky a následky takýchto protestov. Je v skutku nereálne očakávať od takýchto vstupov pozitívnu reakciu alebo skutočné, dlhotrvajúce riešenie. Ako len može byť ? Keď každá barikáda si vyzvihuje to svoje bez vyjadrenia akejkoľvek spolupráce.

Očakávať zmenu či konečné riešenie “tam vonku” sa niekedy zdá dosť naivné, pokým tá zmena nenastane u zdroja. A kto iný je zdrojom vnímania procesov okolo nás, než my sami ? Je to akýsi politik, ktorému vdačíme za svoje znechutenie, alebo je to náš postoj voči danej situácii, čo tak činí ? Desiatky a stovky rokov sa snažia bežní ľudia ovplyvňovať dianie v spoločnosti rôznymi vyjadreniami nespokojnosti vo forme protestov, demonštrácii, ktoré musíme uznať, že v mnohých prípadoch splnili svoj účel. Avšak nidky nie na trvalo, akoby sa pomyslený bumerang stále vracal vo forme nespravodlivosti . Chceme trvalé riešenie? A čo sme ochotní pre to urobiť? Sme ochotní výjsť od ulíc a protestovať, ale nedokážeme sa odpútať od starých návykov, vzorcov myslenia a správania? Forma verejných protestov, ako možeme vidieť, nikdy nemá úplnu efektívnosť, možno je na čase vyskušať niečo iné, uskutočniť zmenu vo “vnútri” namiesto “tam niekde”. Mnohí budú tento názor odmietať, čo je pochopiteľné, lebo dôsledky takéhoto výberu sa ani nemali možnosť zobraziť, pretože spoločnosť ešte stále hľadá “tam niekde”.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kiska, Kaliňák či Matovič. Ako reagujú politici na návrh na rozpustenie ĽSNS

Smer pripomína Adolfa Hitlera, Most-híd hovorí o logickom kroku.

KOMENTÁRE

Dni Islamského štátu sú takmer spočítané, ale teror v Európe nezmizne

Radikálni bojovníci sa vracajú do Európy.


Už ste čítali?